پیاده روی اربعین

پیاده روی اربعین

ستاد مردمی بزرگداشت پیاده روی اربعین حسینی با هدف ترویج این سنت حسنه و معرفی این شور میلیونی حسینی به همه جهان تشکیل شده است.

عکس تلگرام سایت اربعین

نذر کالایی و نقدی برای پیاده روی اربعین

آخرین مطالب

پربیننده ترین مطالب

مطالب پربحث‌تر

آخرین نظرات

و تو چه می‌دانی که زیارت اربعین چیست؟ (روایتی از پیاده روی میلیونی اربعین) +فیلم +عکس

 

وقتی عمود* 253 را رد کرده بودیم، دیگر واقعاً توانی برای حرکت نداشتم، آرزو می‌کردم بچه‌هایی که همراه بیرق، تقریبا صد متر جلوتر از ما حرکت می‌کردند، لحظه‌ای برای استراحت درنگ کنند تا با نوشیدن یک استکان چای عربی -که هزاران زائر از آن استکان نوشیده بودند و آن مرد عراقی هر بار تنها آنرا در ظرف آبی فرو می‌کرد تا مثلاً آن را بشوید- توان دوباره‌ای برای راه رفتن بیابم. در همین حال ناگهان مرد میانسال عربی را دیدم که از شدت عرق ریختن در آن سرمای زمستانی، تمام یقه لباس مندرسش خیس شده بود. باور نمی‌کنی اگر بگویم با دیدن او تمام خستگی وجودم از بین رفت و جایش را به‌نوعی خجالت همراه با سرافکندگی داد.

خودم را به او رساندم، برای اینکه بتوانم با او صحبت کنم کمی خم شدم، چون هر دو پایش معلول بود و در حالت نشسته با دست‌هایش راه می‌رفت، بعد از سلام و احوالپرسی از او پرسیدم: «حضرتکم من این؟»(اهل کجایی؟) و او در حالی که نفس نفس زنان خود را سانتی متر به سانتی متر به جلو می‌کشید جواب داد: «مِن دیوانیه»(اهل شهر دیوانیه هستم).

  من در حالی که بغض تمام گلویم را گرفته بود از او سوالاتی می‌پرسیدم و او همان‌طور که کشان کشان خود را به جلو می‌کشید، بریده بریده به همه آنها پاسخ می‌داد. کم کم این گفتگوی ما توجه عده‌ای از زائران را به خود جلب کرد و عده‌ای با دوربین‌های خود، متعجبانه، حرکت‌ آرام ولی عاشقانه این مرد میانسال عراقی را ثبت کردند. وقتی در پایان گفتگویم با او، از سختی‌های راه پرسیدم و اینکه چه عاملی او را به این راه صعب و دشوار کشانده است، لحظه‌ای از حرکت باز ایستاد و به صورتم خیره شد، از عمق نگاه خسته‌اش می‌شد به صداقت لهجه‌اش که از یک ایمان راسخ حکایت داشت، پی برد، با همان حالت گفت: «محبة الحسین».

 

 

دانلود فیلم

دوستان اصرار داشتند چند خطی در مورد زیارت اربعین بنویسم تا کسانی که فرصت همراهی بار کاروان اربعین را نداشتند، نمی از آن یم فیاض محبت حسینی را احساس کنند. هرچند بنده این خواسته دوستان را استجابت می‌کنم، ولی معتقدم جنس زیارت اربعین، با زیارت‌های دیگر ابا عبدالله الحسین(ع) متفاوت است. زیارت اربعین را باید چشید، اصلا نمی‌توان آن را در قالب الفاظ و یا حتی شات‌های دوربین عکاسی یا فریم‌های دوربین تصویر برداری به تصویر کشید.

بگذارید حرف آخر را همین اول بگویم: کسی که زیارت اربعین را درک نکرده باشد، بخشی از معارف ناب حسینی را هیچ‌گاه درک نمی‌کند. اصلا اگر بخواهی بدانی حسین(ع) چه کاره هستی است، باید کوله‌بارت را ببندی و سه روز مسیر نجف تا کربلا را پیاده طی کنی...

پرداختن به همه جنبه‌های این حرکت منحصر به فرد تاریخ بشریت، که همه ساله در ایام نزدیک به اربعین در مسیر‌های منتهی به کربلا، به ویژه مسیر نجف تا کربلا، شکل می‌گیرد، از توان نگارنده و ظرفیت این وجیزه خارج است ولی به قول معروف «آب دریا را اگر نتوان کشید، هم به قدر تشنگی بایدچشید».

شاید برای کسانی که تجربه حضور در سیل خروشان جمعیت پیاده‌ اربعین را نداشته باشند، تصور اینکه میلیون‌ها نفر در طول مدت چند روز، همه با یک هدف، با یک انگیزه، با یک ذکر و به سمت یک مقصد حرکت کنند، کار ساده‌ای نباشد. برای اینکه بتوانی کمی این فضای نورانی را درک کنی، کافی است، عاشورای شهر خودت را تصور کنی. فضای روز عاشورای شهرت را در نظر بگیر، حالا جمعیت را ضرب در یک عدد بزرگ مثل یکصد هزار یا حتی چند صد هزار کن. این کار تنها سیل خروشان جمعیت را برایت مجسم می‌کند. حالا اگر می‌خواهی شور و حال حاکم بر این جمعیت چند میلیونی را درک کنی، شورو عشق مردم را در روز عاشورای شهرت، ضرب در یک عدد بسیار بزرگ‌تر، نزدیک به بینهایت کن! باور کنید اغراق نمی‌کنم.

اگر پا در مسیر پیاده روی اربعین بگذاری، خیلی زود متوجه می‌شوی که تمام اجتماعات شیعیان در سراسر دنیا، نسبت به این اجتماع عظیم، مانند قطره‌ای در میان دریاست. البته این به معنای کوچک بودن اجتماعات میلیونی مردم در ایام عاشورا نیست، بلکه به معنای عظمت این اجتماع در ایام اربعین است(هم از نظر کمیت و میزان افراد، و هم از نظر نورانیت، معنویت و شور و حال حاکم بر فضا). اصلا گویا خود اهل‌بیت(علیهم السلام) چنین طراحی کرده‌اند که در ایام اربعین نبض زمین و زمان در مسیر نجف تا کربلا بزند. و تو به روشنی می‌بینی که اینجا قلب زمین زیر پای زائرانی که بیشترشان به دلیل گرفتگی یاکوفتگی عضلات به سختی گام بر می‌دارند، با تواضع و احترام می‌طپد.

به راستی که اربعین میعاد گاه است. باید حداقل یکبار در این میعادگاه بزرگ حضور بیابی تا معنای ایمان را درک کنی و مصداق ایمان را متجلی(علامات المومن خمس... و زیارت الاربعین...). باور کنید اگر فرصت حضور در این میعادگاه را بیابید، به راحتی متوجه می‌شوید که چرا باید تنها به زائرین اربعین گفت «مومن». اصلا ایمان یعنی چه؟ ایمان یعنی باور عمیق خدا و اولیای او. و کجا بهتر از اربعین می‌توانی خدا را احساس کنی و عظمت کشتی نجات او (حسین) را درک کنی؟

 arbaeen walking

ایمان، یعنی التماس‌های همراه با بغض آن مرد عربی که از اهالی العماره بود و به همراه دو فرزند کوچکش نزدیک به 90 کیلومتر راه را تا مرز چزابه آمده بود تا تعدادی از زائران را با ماشین باری خود که روی آن را با چادر پوشانده بود، برای شام و استراحت به منزل خود ببرد. و زمانی که به تو التماس می‌کرد که به حق حسین(ع) امشب را میهمان ما باش، تو قطرات اشکش را در کنار چفیه‌ای که روی سرش گذاشته و گوشه‌ای از آن را از شدت سرما به صورت خود بسته بود، می‌دیدی.

ایمان، یعنی درخواست‌های التماس گونه «ابومحمد» که به دلیل لهجه غلیظش، هیچ کس حرف او را متوجه نمی‌شد و او مدام به این سو و آن سو می‌دوید تا مسؤل کاروان را پیدا کند و تو وقتی که از دور اصرارهای او را می‌دیدی احساس می‌کردی که به دنبال مسافر است تا ماشینش را پر کند و به سمت نجف راهی شود، ولی وقتی خودت را در مسیر نورانیت و سادگی کلامش قرار می‌دهی، متوجه می‌شوی که او تعدادی ماشین کرایه کرده است تا زائران را به صورت رایگان از مرز چزابه تا نجف ببرند و این همه اصرار و التماس او به این دلیل است که درخواست او را رد نکنی و سوار ماشین دیگری نشوی.

ایمان، یعنی خوشحالی عمیق پیرزنی که تمام هستی‌اش را که چند دانه خرمای آغشته به ارده است، روی یک سینی گذاشته و خود را با ویلچر به میعاد‌گاه پیاده‌روی اربعین رسانده است و با تمام ظرفیت الفاظ به تو التماس می‌کند که از خرمای او برداری و میل کنی؛ و زمانی که تو دست خود را دراز می‌کنی ودانه‌ای از خرمای نه چندان تازه او را بر‌ می‌داری، از عمق وجود خوشحال می‌شود و تو می‌بینی که زیر لب می‌گوید «الحمدلله» و با گوشه چادر عربی‌اش اشکش را پاک می‌کند.

ایمان، یعنی سادگی آن مرد اهل حله که چند زیلوی رنگ و رو رفته را کنار چادر کوچکی که برپاکرده، پهن کرده و بساط چایی ابوعلی‌ش را به راه انداخته و با التماس از زائران می‌خواهد که چند لحظه‌ای روی زیلوی او استراحت کنند و وقتی تو می‌بینی موکب‌های بین راه تقریباً پرشده‌اند و از او آدرس مکانی رابرای استراحت شب جویا می‌شوی، بساط چاییش را داخل چادر می‌ریزد و بی‌درنگ تو را به همراه چند نفر از دوستانت با التماس سوار ماشینش می‌کند تا به خانه‌اش که در ده کیلومتری اینجاست ببرد و وقتی وارد خانه‌ کوچک و محقرش می‌شوی، جوراب‌هایت را با اصرار از پایت خارج می‌کند و می‌شوید، برایت حوله می‌آورد که به حمام بروی، غذای ساده‌ای که برای امشب خود تهیه کرده است، در مقابل تو می‌گذارد و خود مانند غلامی حلقه به گوش می‌ایستد تا کمبودی سر سفره نباشد. تازه زمانی که با اصرار، پاهای خسته تو و دوستانت را ماساژ می‌دهد، تو می‌بینی که با بغضی معصومانه خدا را شکر می‌کندکه توفیق خدمت به زائری را به او عطا کرده است.

ایمان، یعنی‌ لبخندهای مهنّد، آن جوان اهل بصره که دانشجوی کامپیوتر در بغداد است، و وقتی از او می‌پرسی: مگر الان ایام امتحاناتت نیست؟ نگاهی عاقل اندر سفیه به تو می‌اندازد و می‌گوید: امتحان اصلی ما حسین(ع) است. و باز لبخند ‌می‌زند، و تو متوجه نمی‌شوی که لبخندش به کوته‌نگری توست یابه خاطر رضایت از انتخابی که در سر دو راهی حسین(ع) و امتحاناتش کرده است.

ایمان، یعنی قدم‌های آهسته آن پیرمرد نجفی که می‌گفت این بار نهمی است که این مسیر را آمده است ولی این بار چون عمل قلب باز انجام داده است، دکتر او را از آمدن منع کرده است، به همین دلیل دو تا از خواهر زاده‌هایش با یک کوله پشتی پر از قرص و دارو همراهش آمده‌اند، و بعد با حالتی که درست متوجه نمی‌شوی خنده است یا گریه، می‌گوید: ولی توی این سه روز پیاده روی حتی یک قرص هم مصرف نکرده‌ام.

ایمان، یعنی حسرت‌های آن مرد اهل موصل که وقتی بعد از نمازجماعت ظهر و عصر برای استراحت کنار عمود 1123 نشسته‌ای، خودش را به تو می‌رساند و می‌گوید ایرانی‌ها را از صمیم قلب دوست دارد و می‌گوید دو سال در جنگ ایران و عراق حضور داشته ولی به خدا قسم حتی یک ایرانی را نکشته است و چندین سال هم در ایران اسیر بوده است. وقتی از او می‌پرسی که اهل موصل عموماً سنی هستند، او لبخند می‌زند و می‌گوید در ایران مستبصر شده است، و زمانی هم که فرزندانش او را صدا می‌زنند که همراه آنها برود، به آنها اشاره می‌کند و می‌گوید که در میان تمام عشیره‌اش تنها او و فرزندانش شیعه هستند!

 و هنگام خداحافظی، که اصلا تمایلی به آن ندارد، می‌گوید: همه ما برادریم، همه ما عراقی‌ها و ایرانی‌ها برادریم، برای اثبات برادریمان همین بس که الان همه ما در این مسیر به سمت کربلا حرکت می‌کنیم. بعد همین طور که دور می‌شود، می‌گوید: اصلا شیعه تا امام حسین(ع) را دارد یک ید واحده است، ایرانی و عراقی و کرد و ترک و اروپایی و هندی و پاکستانی معنا ندارد.

امام حسین ما را دور خود جمع کرده است

ایمان، یعنی برق شادی در چشمان آن کودک فقیری که به همراه پدر و دو برادرش با موتور سه چرخ پدر، چند پارچ آب برای زائرین آورده‌اند و وقتی روی صندلی وسط خیابان می‌ایستد و از تو می‌خواهد که لیوان آب را از دست او بگیری، تو احساس می‌کنی که تمام ظرفیت احساسش را در این لیوان آب به تو هدیه می‌کند.

ایمان، یعنی ابوجاسم، آن پیرمرد 80 ساله بزرگ قبیله که کنار موکب ایستاده و مردم را برای صرف ساندویچ تخم مرغی که آماده کرده‌اند، دعوت می‌کند و به محض ورود هر زائری از جوانانی که در موکب مشغول خدمت هستند، می‌خواهد که او را تحویل بگیرند، و زمانی که تو لحظه‌ای روی صندلی جلوی موکب او می‌نشینی تا نفسی تازه کنی و کفش‌هایت را از پایت در می‌آوری تا پاهایت کمی هوا بخورند، خودش را به تو می‌رساند، خم می‌شود و در مقابل دیدگان مبهوت تو مشغول ماساژ دادن پای تو می‌شود و زمانی که تو قصد داری مانع او شوی، تو را به حق حضرت زینب(س) قسمت می‌دهد که مانع اونشوی، و تو در حالی که حس عجیب خجالت همراه با احترام را در وجود خود احساس می‌کنی و قطرات اشکت را به نشانه اظهار کوچکی در مقابل او از گوشه چشمانت سرازیر می‌کنی، تسلیم می‌شوی؛ تسلیم این همه عشق و ارادت.

ایمان، یعنی سیل خروشان جمعیتی که پهنه‌ای به وسعت بیش از هشتاد کیلومتر را تسخیر کرده‌اند و با گام‌های استوار خود مشق عشق و محبت می‌کنند. و تو زمانی که خود را در میان این سیل جمعیت رها شده می‌بینی و از هر گوشه فریاد «لبیک یا حسین» را می‌شنوی، احساس می‌کنی که دیگر حسین(ع)تنها نخواهد ماند و زیر لب زمزمه می‌کنی : «العجل یا منتقم».

arbaeen walking

اصلا چرا من بیهوده تلاش کردم تا ذره‌ای از فضای غیرقابل توصیف زیارت اربعین را برای تو به تصویر بکشم؟ زیارت اربعین یعنی خلسه حضور، زیارت اربعین به معنی واقعی کلمه از مصادیق «یدرک و لا یوصف» است. اگر می‌خواهی زیارت اربعین را درک کنی، باید نیت کنی و از امروز تمام برنامه‌هایت رابرای اربعین سال بعد هماهنگ کنی و در تمام مدت یکسال باقی‌مانده از خدا بخواهی که توفیق این زیارت را به تو عنایت کند و وقتی یکبار توفیق حضور در زیارت اربعین را یافتی، احساس می‌کنی که تازه همه چیز شروع شده است و این تو هستی که باید دوباره آغاز شوی...

 

* در مسیر بیش از 85 کیلومتری حرم امیرالمومنین (ع) تا حرم اباالفضل العباس (ع) هر 50 متر تیرک چراغی وجود دارد که بر روی آن شماره ای نصب شده است. مجموع این 1452 تیرک بهترین مقیاس برای تعیین میزان مسیر طی شده توسط افرادی است که به سمت کربلا پیاده می روند.

 

 حجت الاسلام والمسلمین علی میری

منبع:رجانیوز

نظرات  (۸۸)

۰۸ آذر ۹۴ ، ۱۴:۳۶ طراحی سایت
باسلام
ممنون از پستهای خوبتون.
۰۵ آذر ۹۴ ، ۱۶:۴۳ زینب 5ساله
السلام علی الحسین وعلی علی بن الحسین وعلی اولاد الحسین وعلی اصحاب الحسین
ازمن پرسیدند چه حسی بهت دست می ده می ری کربلا!!!
بهشون میگم حس می کنم که به پایان خط آرزوهام رسیده ام.
به من می گن اگه روز اربعین کربلا نری چی میشه جواب میدم که به هیچ یک از آرزوهام نرسیدم
یاحسین یابنت الحسین رقیه
۰۱ آذر ۹۴ ، ۱۹:۲۴ آخرین سرباز
امام رضا علیه السلام : إنَّ لِکُلِّ إمامٍ عَهدا فی عُنُقِ أولِیائِهِ و شیعَتِهِ و إنَّ مِن تَمامِ الوَفاءِ بِالعَهدِ و حُسنِ الأداءِ زیارَةَ قُبورِهِم 
سلام
این متن فوق العاده بود
من دختر خیلی مومنی نیستم ولی عاشق امام حسین و اقا ابوالفضلم
روز اول محرم به بابام گفتم میخوام اربعین پیاده برم کربلا ولی شدیدا مخالفت کردن
من ده شب محرم و رفتم عزاداری و به اقا ابوالفضل التماس کردم بابام راضی بشه
شب تاسوعا دوباره به بابام گفتم برم گفتن برو
و چهارشنبه بلیط دارم برا اهواز که برم چزابه و و و
علمدار بخوانت همه چیز درست میشه
ن ربطی به پول داره ن درس ن مومنی ن هیچی
پارسال تا دم در حرم امام حسین رفتم.
ولی به خاطر اشتباهی که کردم امام حسین اجازه نداد برم تو.
آرزو به دل موندم.
تو رو خدا هر چقدر که خودتون امام حسینو دوست دارین واسه منم دعا کنین امسال برمو اشتباه پارسالمو جبران کنم.

سلام دوستان

تو روخدا دعا کنید منم برم گذرنامم درست ویزا هم کردم اما معلوم نیست که برم یان تا فردا مشخص میشه تو رو خدا دعا کنید یه هفتس کارم شده گریه

سلام بنده خدا دوستمه. اگه کسی میخواد بره کربلا نمیتونه باهاش تماس بگیره09370706819
۲۵ آبان ۹۴ ، ۱۸:۳۴ اعظم سادات
سلام برامنم دعاکنید که یااربعین یا روزهای عادی برم کربلا خیلی دلتنگم براضریح امام حسین (ع)تاحلانرفتم اخه
سلام بر حسین سلام بر اربعین حسینی امید وارم هر کی هرارزویی دارد خدا به ارزویش برساند وهمه شما هارا در کربلا ببینم
۲۰ آبان ۹۴ ، ۰۸:۱۸ سیروس اجودانی تالش
خیلی ارزومندم .حیف که دستم ...........یاحسین شهید 
سلام اقامهدی.من فارغ التحیلم ویک سال مشمولیت دارم ازم وثیقه قبول میکن؟چه مدارکی لازم هست؟خواهشاجواب بده
سلام آقا حسین شما میتونی با گذاشتن 2میلیون تومن وثیقه از کشور خارج شی

سلام من میخوام برم ولی پول ندارم فقط خیلی حصرت میخورم... خیییییییلی......
خوش ب حال شماها ک رفتین.من امسال دیوانه میشم ولی میگن اجازه نمیدن ازمرز ردبشم وبهم ویزانمیدن چون مشمول سربازیم وپشت کنکوریم اینابااین کاراشان دارن مارو ازامام حسین دورمیکنن.پاسپورت دارم.تاحالا کسی این جوری رفته.خواهشاراهنماییم کنین.
سلام کربلا سلام کربلایی ها
راستش باید منو ببخشید اما من همیشه به کسانی که میرفتن میگفتم اینا دیونه اند اما امسال خودم دیونه شدم دیونه تا حدی که دیگه اگه بمیرم هم برام مهم نیست. فکر میکردم چقدر آدم میتونه جو گیر باشه که پیاده با این شرایط نامناسب بره کربلا اما الان نمیگم دیگه جو  یعنی نمیتونه جو باشه فقط عشق که خیلی تعریفش سخته. فقط فهمیدم قضاوت کار دیگران رو نباید کرد که گرفتارش میشیم. دعا کنید بتونم برم. من تمام پست هارو خوندم ندا جون آقا مهدی راست میگه بطلبه و تو هم بخوای هیچ چیز نمیتونه تورو از رفتن باز داره پول هم جور میشه بخوای میشه
بطلب آقاجونم خودت باید بطلبیم بیام پابوست با پای پیاده . . .

به نام خدا

هر کس بخواهد میتواند  در این راهپیمایی باشد ، فقط کافی است دل به چیزی نبسته باشد.

در پیاده روی سعی کنید هر کس بر اساس وسع و توان خود هدایا یی بیاورد و در راه به آنهایی که تمام زندگیشان را  به ذوار امام حسین (ع) هدیه میدهند ، هدیه دهند.

 

۲۸ شهریور ۹۴ ، ۱۷:۲۵ محمدحسین نظری
سلام.
از اینکه این همه شور و عشق و قلوب در آتش فراق حریم حرم اباعبدالله میبینم جدأ ذوق میکنم و هر دفعه در جوار ضریح اباعبدالله و تحت قبه نورانیش از خداوند می خواهم که تمام مردم ایران زمین اعم از شیعه و سنی، زرتشتی و مسیحی، صوفی و علی اللهی.... همه و همه بزودی زود ب زیارت و عرض‌ادب خدمت سیدالشهداء برسند. همه ما موظفیم که بعد از هربار رفتن تعدادی رو همراه خودمون به کربلاء ببریم و چه زیباست که آقا بواسطه همین سری اولیها دعای ماهم مستجاب کند.
قبلأ مطلبی گذاشته بودم و هدفم از گذاشتن اون مطلب این بود که خوانندگان و زائران حضرت، آنهایی که رفته‌اند خود اذعان بر امنیت آن کنند و الحق و الانصاف اگر اطراف حرم و حتی مسیر پیاده روی همه اتش شوند بسان آتش نمرود برای حضرت ابراهیم... همه همان احساسی را در آتش دارند که ابراهیم سلام الله علیها در آتش داشت.
ان‌شاءالله وعده‌ی دیدار همه عاشقان دهه اول محرم و اربعین در نگین زمین، کربلاء


من خیلی دلم می خواد برم کربلا خیلی دوست دارم خیلی دعا میکنم آرزومه یه روز جلوی گنبد امام حسین و حضرت عباس بایستم و سلام بدم اما...
بسوزه پدره بی پولی و بدبختی ...
خیلی برام دعا کنید دارم دیوونه میشم دارم روانی میشم نمی فهمم چرا کسی منو نمیبینه نمی دونم چیکار کنم؟
السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین.....دوستان التماس دعا دارم امسال برای اولین بار اگر خدا بخواد و لیاقت خاک کربلا رو داشته باشم برم پابوس مرقد شهدای کربلا.....التماس دعا
شما به چند نمونه کوچیک از زیبایی های اربعین اشاره کردید ،یکی رو هم که برای خود بنده اتفاق افتاده می نویسم:
((اربعین یعنی اینکه تا قبل از اربعین هیچ برنامه ریزی نکرده باشی برای سفر ، ولی دو روز مونده به اربعین دلت بشکنه و به آقا امام حسین(ع)بگی:"آقا یادت باشه  من دوست داشتم اربعین امسال بیام کربلا ولی منو نبردی...."
و 24 ساعت بعد در 60کیلومتری کربلا در حال پیاده روی به سوی حرم حضرت عشق باشی."
می خوام بگم که می شه بدون پاسپورت و پول و ویزا و حتی کارت ملی  هم کربلا رفت.
فقط ی دل شکسته می خواد ، همین...
من سنی ندارم ولی یکی از ارزوهای پیاده روی روز اربعین اربابم امام حسین است یا رقیه
ایشالله هممون فدای امام حسین ع بشیم
خیلی  زیبا بود.امسال  یعنی اربعین93 قسمتم شد همراه همسرم به پیاده روی  برم "قبل از رفتن همه میگفتن  میتونی بری؟با این سوال خودم هم شک کرده بودم که بتونم برم " پا که تو راه گذاشتم نفهمیدم چطور این سه روز گذشت و ما رسیدیم.منم موقع خوندن متن زیباتون خاطرات برام زنده شد و اشکم جاری شد.
خدا جون روزیم کن 
ظهور نزدیک است
۱۳ آذر ۹۳ ، ۱۸:۳۹ ناصر سواری
با سلام  .ما شاالله به این همه ذوق .از اولین پاراگراف تا آخرین آن با اشکم همراه شد.تا حالا قسمت نبود ولی تمام سال را در حسرت این روزا سپری میکنم التماس دعا و مجددا تشکر از نویسنده محترم متن و همکاران دیگر در این سایت محترم
متن عالی بود .التماس میکنم دعا کنید اقای دو عالم مرانیز دعوت کند واز زوار خودش قرار دهد من هم برای شما دعا میکنم
اجر شما بر عبدالله

اقا جون یه نگاهم به بدا بنداز ... زیارت اربعین اونم پیاذه یه چیزه دیگس.شما ک امسال عازمید واسه حسرت به دلام یه دعایی بکنید

سلام.منم امسال قسمتم شدو آقام طلبید مارو.سال تحویل وایام فاطمیه کربلا بودیم.بهترین لحظات زندگیم بود.امیدوارم بازهم تکرار شه.اربعین همسرم داره میره(پیاده) خیلی دوست دارم منم برم ولی میترسم نتونم از پسش بربیام.از خانوما کسی پیاده رفته؟؟؟
سلام خیلی دلم میخاد پیاده برم کربلادعام کنین
سلام..
قلم خیلی زیببایی دارین باریکلا معرکه بود خدا حفظون کنه
یاداوری اربعین پارسال شد برام دقیقا تک تک صحنه هایی که توصیف کردین رو حس کردم ...
دعا کنید امسالم اقا بطلبتم..
یا علی

سلام.ان شا الله اگه امام حسین بطلبه 16 آذر برای اولین بار عازمم.دعا کنید زیارت با معرفتی باشه ک اگه قلب سیاهم نزاره با معرفت باشه

.

.

.

میشه ی بار روی این همه بار گناه

التماس دعای فرج

یا حسین علیه السلام

خواننده محترم سایت امیدوارم امیدوارم امیدوارم برای پدرومادرم - بنده وهمسرم - فرزند پسرم - فرزند دخترم ودامادم دعا کنید ( البته امسال خودم انشاا000 قصد دارم پیاده بروم کربلا )  یا حسین مظلوم

سلام شما که پیاده می روید کربلا دعا کنید من و همسرم هم بتونیم بیایم کربلا از اهل بیت بخواهیید ما را هدایت کنند و مورد عفو و بخشش خودشون قرار بگیریم و زیارت امام حسین و مولا علی و امامین کاظمین و سامرا نصیبمون بشه.
۲۴ آبان ۹۳ ، ۲۲:۵۸ محمدصادق محمدی
اهای شما که لایقید وانتخاب شده اید به ابوفاضل بگویید نوکرش چشم انتظار کم شماست
۲۴ آبان ۹۳ ، ۱۹:۰۳ زائر اربعین
عالی بود عالی بود گوشه ای از زیبایی های مسیر پیش رو...
ممنونم
السلام علیکم یا اهل بیت نبوه
من که چند ساله به هر دری زدم که برم پابوس آقا ولــــــــــــی آقا هنوز اجازه شرفیابی نداده، یه بار پاسپورت اعتبارش تموم شده بود تا صدور مجدد روز بعد از اتمام ثبت نام حاضر شد، یه بار هزینش جور نشد، و چند بار به همین منوال ولی آز آقا خواهش کردم اینبار بطلب اربعین به خیل عظیم عاشقاش بپیوندم.
لبیک یا حسین    لبیک یا زینب      لبیک یا عباس
ذره ای هستم تو کوکبم کن     خاک قدمهای زینبم کن      جان مادرت بطلب امسال بیام
سلام
دو سال قسمتم شد. دعا کنید امسال هم نصیبم بشه. میخوام هت تریک کنم!!!
یا ابا عبدالله الحسین ع
۱۷ آبان ۹۳ ، ۲۱:۵۶ محمد رضاقربانی
اقا جان امسال دلم بدجوری هواتوکرده جان مادرت زهرا منو بطلب دیگه طاقطم طاق شده .ایشاالله هرچه زودتر بیام پابوست..انشاالله.
از ارادت اهل الاماره آنچه گفتی تماما درست بود و من آنقدر از ارادتشان به زوار دیدم که به توصیف نمی آید
سلام بر عشاق الحسین. ع. 
خواهش میکنم هر کسی خبر داره که چطور و از طرف کجا میشه ثبت نام کربلای اربعین رو کرد خبر بده...من و دوستام چند وقته پیگیر هستیم ولی نتونستیم جای مطمئنی رو پیدا کنیم....کاروانی که خانوم ها رو هم ببرن....متاسفانه بعضی از کاروان ها خانوم ها رو نمی برن....کرج یا تهران فرقی نمیکنه.....برای رضای خدا اگه کسی اطلاع داره خبری بده...
یا حسین.ع.
۱۶ آبان ۹۳ ، ۱۱:۰۳ یک سیدعاشق حسین
ارزوم برم کربلاامامگه مدارس میزارن؟

سلام

این زیارت ناب در اربعین سال 92 قسمتم شد.خیلی ها گفتن تو که اولین باره میای کربلا میتونی خیلی چیزا از ارباب طلب کنی.مطمئن باش ناامیدت نمیکنه.من فقط از اربابمون خواستم در سال 93 هم زیارت اربعین رو قسمتم کنه.من که لیاقت ندارم اما امیدوارم حضرت اباعبدالله(ع) از روی کرامت خودشون دوباره منو بطلبن.

خدایا شکرت که ماهارو محب علی (ع) و خانم فاطمه زهرا(س) و اولاد مطهرشون قرار دادی.

۱۰ آبان ۹۳ ، ۰۱:۴۰ جا می مونم ...
نمی تونی سال بعد نری
نمی تونی
اما وقتی ارباب اذنت نده دیگه کارت پس معرکست...
شمارو به ارباب رفتید و برگشتید مثل من روسیاه نشید که ارباب دیگه اذنتون نده ها، بزنه پس سرتون مثل من که برو دیگه نمی خوام حوالی حریم حرمم پیدات بشه...

همش با خودم میگفتم میشه حتما میشه، آخه روا مباد که بر بنده ات نظر نکنی...
اما بعد فههمیدم مگه من به این جمله وفا کردم که او هم... روا مباد که ارباب جز تو بگزینم...
آره من ارباب غیر تو برگزیدم پس...

اما ارباب دلت میاد...
تو را به جان...
سلام بسیار زیبا بود ولی کافیه ادم یه بار بره دیگه نمیتونه سال بعد نره اونجا اصلا وقتی برمیگردی یه چیزاونجا جا گذاشتی و اون یه چیز .چیزی نیست جز قلبت .با تشکر التماس دعا
۲۲ شهریور ۹۳ ، ۲۳:۱۶ امیر عباس احمدی
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
جانم فدای حسین
در شهرو دیار خودم  تا الان حداقل 100 نفر رو امسال مشتاق زیارت اربعین سیدالشهدا علیه السلام کردم...

باید کار کنیم
باید سفیر ارباب عالم حسین بن علی علیه السلام باشیم...

یالثارات الحسین
۱۴ شهریور ۹۳ ، ۰۰:۱۰ خادم الحسین (ع)
...
السلام علیک یا اباعبدالله الحسین
و سلام بر شما عاشقان کربلا اربعین را اربعین رفته ها می فهمند
آی عاشقای کربلا خیلی دعا کنید که ان شاء الله تا اربعین مرز زمینی باز بشه
ولی اگر هم خدائی نکرده نشد حتمااربعین پول قرض کنید و هوائی بروید به دو دلیل
1-طبق حدیث امام حسن عسکری از نشانه های شیعه است
2-روز اربعین دعا زیر گنبد مستجاب میشه

۰۳ فروردين ۹۳ ، ۰۵:۲۳ چیزی در کربلا جا مانده...

نمیدونم چیه ادعا نمیکنم دلمه ک اگر بود حتمن تا حالا تموم شده بودم اما یه چیزی توی کربلا جا مونده

درست همونجا ک تفتیشو رد کردم و اول شارع الفرات از فرط شرم نشد سرمو بالا بیارم و ب گنبد علمدارم عشقم چشم بدوزم فقط سرم پایین بود و روی آسفالت خیابون داشتم زار میزدم ضجه میکردم

چیزی ک باعث شده تا حالا بال بال بزنم و حیران و سرگردان بدنبال یک گمشده همه جارو بگردم...

از مشهد امام مهربونم ک برات کربلا داد تا اون پایین تو کربلای ایران و جبهه ها و تا همین حوالی تهران جمکران و تا مزار شهید گمنام و هرجا ک پا بده اما....

همه ی اینها هست اما کربلا نیست...

آقای من

اربابم

مولایم

سیدی

حسین جانم

بنفسی انت و اهلی و مالی و...

تو را ب جان ....

درسته من عبد گناهکار و روسیاه و ذلیلم ک در برابر نفسش کم میاره همیشه

اما سید من اربابم شما هم اون مولایی ک هستی کرامت خاندانتون ب اونایی ک حتی نامی از شما نمیبرن هم رسیده آخه من ک با همه ی این روسیاهی ها اون خوارترین و حقیرترین عاشقت ک هستم...میگی نه نیستم باشه اما ب چی قسم بخورم ک حداقل عاشقای شما رو دوست میدارم ...اگه اینم بگی نه میگم حداقلش اینه ک بهشون غبطه میخورم چقد تو دل شما جا دارن و من فقط دل شمارو خون کردن بلدم...

مولای من مگه نه اینکه خدا محبین محبین شمارو هم حتی راهی بهشت میکنه...

پس منم بهشت میخام

من رجعت میخام ب بهشتت

ب کربلات

حالا ک فاطمیست میرم در خونتون تو مدینه پشت یه در سوخته حتمن جوابی برای دلهای سوخته هست ک دست گدایی منو پر کنه پر از عشق ارباب...

 

بگو یا زهرا

یا زهرا

یا حسین

خدا می داند هر وقت دلم می گیره میام این سایت و دوباره مطالبش را با کامنت هاش می خوانم
انصافا عجیب چیزیه این زیارت اربعین 
وقتی لحظات سفر برای آدم تداعی میشه اون وقته که دوباره آدم یه حالی پیدا می کنه 

خدا کنه از اربعین 93 جا نمانیم
خدا کنه
برای هم دعا کنیم
اره بچه ها ما هم امسال قسمت شدرفتیم و همه چیزو عینی با چشم خودمون دیدیم عشق به حسین یه عشق پییان ناپذیر ایشالا قسمت همه بشه تو روز اربعین برن زیارت امام حسین
هر که دارد هوس کربلا بسم ا...
سلام دوستان
خداتوفیق داد من اربعین با پا از استان حله که یکی از شهرهای عراق هست. واقع در 60 کیلومتری عراق  به سمت کربلا پیاده با شیش نفر از دوستام رفتیم واقعاٌ صفا داره..خدا قسمت کنه دوباره برم.قسمت اوناایم که تاحالا نرفتن بشه..من خودم اولین بار بود میرفتم کربلا واقعاً زندگی یعنی حسین (ع)
۱۶ دی ۹۲ ، ۰۹:۵۳ مجتبی شیرزاد
آقای "محمد حسین نظری"
ما که دیر یا زود خواهیم مرگ سراغ تک تک ما خواهد آمد  چه بهتر که این روغن ریخته را نظر امام حسین(ع) کنیم، و نام روسیاهمان را در جرگه کسانی که در این مسیر شهید شدند بنویسیم آن وقت حتما حضرت زینب به استقبال ما خواهد آمد.البته شهادت  و حتی جانبازی چیزی نیست که به این قسمت هر کسی بشود. خاطرات رزمندگان نشان می دهد که شهادت و جانبازی گرفتنی بود نه تصادفی.
در ضمن شهادت مرگ را به جلو نمی اندازد(در روایت داریم)


اللهم ارزقنی شهادت فی مشایة الاربعین
۱۶ دی ۹۲ ، ۰۰:۴۳ محمد حسین نظری
اونایی که امسال رفتید شما میدونید که امنیت نداره چرا باز سال آینده می خواید برید؟
اگه جواب قانع کننده ای دارید بگید تا اونهایی که احساس ناامنی می کنند جواب از جانب شما گرفته باشند.
البته آقا منت میزارند و منو هرسال می طلبند. سالی 3 دفعه
پاسخ:
امام صادق(ع) خطاب به یکی از یاران خود گفت: «زیارت کربلا را از خوف احدی ترک نکن، هر کس از روی ترس، زیارت قبر امام حسین(ع) را ترک کند، بعدها آن‌قدر حسرت خواهد خورد که آرزوی مرگ خواهد کرد. آیا دوست نداری که خداوند تو را در میان گروهی ببینید که رسول خدا(ص) برای آنها دعا می‌کند؟ آیا دوست نداری جزء کسانی باشی که فردا (قیامت) هیچ گناهی نداشته باشی که از او حساب کشیده شود؟ آیا دوست نداری از کسانی باشی که پیغمبر اکرم(ص) با او مصافحه می‌کند؟»
ادامه مطلب را از اینجا بخوانید
سلام بر همه عاشقان ارباب. امسال امام حسین من و همسرم رو طلبید. خیلی زیبا بودو خیلی با شکوه بود.  این حرکت میلیونی و پر شور برای من شبیه بود به روز رستاخیز که همه انسانها در حال حرکت به سمت خدا هستند. تازه توی این مسیر و توی این وتدی بود که فهمیدم ما ایرانیها توی مسلمان بودن و توی انقلابی بودن، در خیلی از موارد از مردم دیگر بلاد مسلمان، بالاخص شیعیان عراق عقبیم. خیلی هم عقبیم. 
ما هیئت بر پا میکنیم و نذری میپزیم و قبل از اونکه نذری و پخش کنیم: "این سهم مامان اینا، این سهم دایی اینا، این سهم خاله، این برای دوستم، این برای  مادرزنم و ...." و تازه بعد از تقسیم غنائم خودمون از سفره امام حسین، با هزار زور و منت، یکی یکی به هیئتیا غذا میدیم. اگر کسی هم گفت که دادش میشه دو تا بدی؟ با هزار منت و چشم غره و تاسف به حال اون و با یه دنیا غرور از بخشندگی خودت که داری 2 تا غذا بهش میدی، یکی دیگه هم بهش میدی. ولی باید فقط بری زیارت اربعین امام حسین تا جود و بخشش و کرامت و پذیرایی از زائر و گریه کن امام حسین رو درک کنی. اونجا موکب دارها( هیئت دارها) با هزار منت و خواهش و التماس میان وسط جاده و خیابون و به زور تو رو میبرن توی موکب خودشون و بهت غذا میدن، هر چفدر هم که بخوای بهت میدن، با احترام ومنت کشیدن هم میدن. دور میگردن و میچرخن تا کم کسری نداشته باشی. تازه بعدش، بسته به بضاعتشون برات چایی و آب و میوه و ... میارن و بعد از اون هم اگر بفهمن که از سختی راه پاهات درد میکنن، میان و با التماس پاهات رو ماساژ میدن و اگر مانعشون بشی، با بغض بهت یه جمله میگن: " خدمت به زائر امام حسین، شرف ماست، افتخار ماست"
باید رفت و دید. فقط همین.
به امید توفیق مجدد
بسم رب الحسین.. من اربعین امسال با همسر و دختر شش ماهم رفتم کربلا.. حلوای تن تنانی تا نخوری ندانی.. اللهم ارزقنا فی کل عام..
من امسال هم سعادت زیارت اربعین قسمتم شد...
عکس و فیلم هیج وقت، تاکید می کنم هیچ وقت نمیتونه اون شور و احساس و خیلی مسائل دیگه رو بیان کنه.
یا اباعبدالله (ع) خودت می دونی از همون فردای اربعین برای کارت دعوت اربعین 93 لحظه شماری می کنم...
انشااله قسمت تمام پیروان و دوستان اهل بیت بشه.

ba salam aksa khili jaleb bod
۰۲ دی ۹۲ ، ۱۵:۵۴ عباس شریفی
حسین جان به حق پهلوی شکسته مادرت، بحق دستای بریده عباست، بحق گلوی بریده اصغرت بحق خون مقدست مرا بطلب اربعین 93 بیام پیاده پا بوست.

لبییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییک یا حسییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییین
۰۲ دی ۹۲ ، ۱۳:۱۱ نوکر امام حسین.رسول گنج خانلو روستای مزیداباد
انشالاهامام حسین همه عاشقانش رو دعوت کنه.

لبیک داعی الله ان الم یجبک بدنی عند استغاثتک ولسانی عند استنصارک فقد اجابک قلبی وسمعی و بصری و لسانی .

متن زیبایی بود خدا توفیقتون بده برای من یه روضه بود خوندنش اشک زیادی از من گرفت یا اباعبدالله

۰۱ دی ۹۲ ، ۲۰:۴۲ یک گناهکار
انقد گناهکارم که خودم از خودم متنفرم.متنتون تا اعماق وجودمو تکون داد به خدا التماس کردم به حق امام حسین قسمتم کنه امیدوارم امام حسین به گناهکار بودن من نگاه نکنن با کرمشون منم به خواسته ی دلم برسونن.برام دعا کنین خواهش میکنمممم...
گــفـتـنـد : ضـــــمایر را نــام بـبـر گـفـت : مـن ، مـن ، مـن .... گـفـتــند : پــس بـقـیـه چــه شــدنـــد؟؟
گـفـت : هـمـه رفـتـه انــد زیــارت اربــاب و مــن جــا مـــانــده ام . . .
 یــ ــ حــسـیــن ــ ــا . . .   :(((((

منم میخوام خدا.سال دیگه قسمتم کن.من تاالان تو چه فکری بودم خدایا؟

۳۰ آذر ۹۲ ، ۱۷:۰۰ ریحانه فیروز
من از دور ترین شهر ایرانم {حاجاباد }سلام بر امام حسین میدهم امیدوارم حداقل در خواب او را زیارت کنم
با سلام خوشا بحال اون کسانی که اونجا هستند خیلی قشنگ بود واقعا دلم رو شکست حیف و صد حبف که ما نیستیم انشالله امام خوبیها امام عشق ما رو هم بپذیره
۲۹ آذر ۹۲ ، ۰۰:۳۷ سید علی حسینی
ای خدا من دارم دق میکنم از این دوری...
سلام، من تابه حال عظمت اربعین حسینى رو اینطور لمس نکرده بودم!
اصلا نمیدونستم هم چین برنامه اى تو اربعین هست! خدایا شکرت !
کاش من هم لایق زیارت حسین بودم، واقعا لیاقت مى خواد.. زائرین التماس دعا دارم، خیلى التماس دعا..
۲۷ آذر ۹۲ ، ۰۸:۰۴ مجید اسلامی
سلام دعام کنید من امروز راهی کرلا هستم از نجف پیاده  دعاتون میکنم دعام کنید بگید خدا هر چی میخواد برسه
۲۶ آذر ۹۲ ، ۱۳:۴۶ عشاق الحسین(ع)
خوش به سعادتشون/دعاکنیدهمه برن ومن حقیرم برم
۲۴ آذر ۹۲ ، ۲۲:۱۶ خاک کف پای زوار
ایشالا قسمت همه بشه منم سال قبل رفتم ولی امسال نشد خیلی هم دلم گرفته از تمامی زوار التماس دعا دارم
۲۴ آذر ۹۲ ، ۲۲:۱۵ خاک کف پای زوار
ایشالا قسمت همه بشه منم سال قبل رفتم ولی امسال نشد خیلی هم دلم گرفته از تمامی زوار التماس دعا دارم
با سلام از مشهدالرضا هستم دعا کنید ماهم زائر اربیعن حسینی باشیم و التماس دعا
سلام خسته نباشید
بسیار بسیار عالی
فقط اجرتون با اباعبدالله الحسین(ع)
ما شما را در ردیف دوستان خودمان در دو وبلاگ قرار دادیم امیدواریم لایق دوستی با شما باشیم

http://kanon-sh-m-miandoab.blogfa.com

http://moheban-ali-akbar.blogfa.com
۲۳ آذر ۹۲ ، ۱۵:۴۴ محمد حسین
اربعین دارم میرم
سعی میکنم از منظر شما نگاه کنم
زیبا می بینیددوستی از سادات متشرف شده بودند به پیاده روی اربعینیه ایشون تعریف میکردند میگفتند التماس میکردند اجازه بدید ما آب آبله های پاهای شما رو بگیریم، وقتی از سر این عمل پرسیدم گفتند که این آب معجزه ای در درمان زنان نازا دارد ...

خدایا قسمت همه بچه شیعه ها کن برن و لمس کنن این حس قشنگ رو به هیچ عنوان در قالب کلمات نمیگنجه

قلم را آن توان نبود که سر عشق گوید باز
ورای حد تقریر است شرح آرزومندی
سلام بر عشاق حسین
آنان که رفتند کاری حسینی کردند
و آنها که مانده اند باید کاری زینبی کنند
وگرنه یزیدیند...
با سلام
تمام لحظات خواندن این متن زیبا اشک میریختم. یادش به خیر. انشالله خدا امسال هم توفیق زیارت اربعین را به این حقیر عنایت کند.
نوشته هات بسیار از من اشک گرفت امیدورام امام حسین امضاء کرده باشه منم امسال کربلایی بشم.
۱۸ آذر ۹۲ ، ۱۲:۲۴ قدرت منصوری
به خدا قسم از وقتی که این مطالب را خواندم اشک حسرت توی چشمانم حلقه میزدن . امسال به یاری خدا با عنایت خدا و ائمه معصومین توانستم همسرم برای زیارت کربلا و نجف بصورت پیاده روی اربعین92 ثبت نام کنم  23 اذر حرکت کاروان است . انشاء الله من و همه اون کسانی که دلشون پر میزنه برای کربلا طلبیده شن .التماس دعا
۱۷ آذر ۹۲ ، ۱۳:۵۷ خواهرشهیدان جهانی ازتبریز

سلام

چه روضه قشنگی

خاطرات شمابرای من روضه شد

آه شد

حسرت شد

یحسین پس من چی؟

عظمت دستگاه امام حسین علیه السلام راباید درپیاده روی اربعین دید.

۱۵ آذر ۹۲ ، ۱۴:۲۵ شوق رهایی

به نام خدا

خدایا قسمت همه کن

ممنون خیلی قشنگ بود

سلام
اربعین سال 91 قسمتم شد
از خدا میخواهم امسال هم قسمتم کنه
ولی از بس گناه کرده ام فکر نکنم امام حسین دیگه منو بخواد
ولی تو رو به طفلت فسم 2باره قسمت کن
۲۷ مهر ۹۲ ، ۱۵:۱۹ نازنین نرگس
سلام زیارت قبول متن فوق العاده زیبایی بود تجربه تک تک لحظه هاش رو داشتم با نوشته هاتون آرام آرام گریستم یادش به خیر چه روزهایی بود ایشالا قراره امسال هم تکرار بشه با اینکه زیاد کربلا رفته بودم ولی این سفر با همه سفرها واسم فرق داشت خیلی زیبا احساس میکردی که دعوت شدی احساسش غیر قابل وصفه که با قلم زیبای شما دلنشین شده بود الهی همیشه و هر سال زایر کوی عشق باشیم
وای خدا....
چرا من زودتر با این مسیر نورانی آشنا نشده بودم.
یااباعبدالله به من حقیر توفیق شرکت در پیاده روی اربعین عنایت کنید

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی