پیاده روی اربعین

پیاده روی اربعین

ستاد مردمی بزرگداشت پیاده روی اربعین حسینی با هدف ترویج این سنت حسنه و معرفی این شور میلیونی حسینی به همه جهان تشکیل شده است.

عکس تلگرام سایت اربعین

نذر کالایی و نقدی برای پیاده روی اربعین

آخرین مطالب

پربیننده ترین مطالب

مطالب پربحث‌تر

آخرین نظرات

راهنمای مفید پیاده روی نجف تا کربلا اربعین حسینی

در روایت از امام صادق(ع) آمده است: «کسی که به قصد زیارت امام حسین(ع) از منزلش خارج شود اگر پیاده باشد، خداوند بابت هر قدمی که برای زیارت اباعبدالله بر می‌دارد، یک حسنه می‌نویسد و یک سیئه از او محو می‌کند. وقتی که به حرم می‌رسد، خداوند او را جزء صالحین برگزیده می‌نویسد. وقتی مناسک او تمام شد، خداوند نام او را جزء فائزین می‌نویسد. وقتی می‌خواهد بازگردد یک فرشتۀ الهی در مقابل او قرار می‌گیرد و می‌گوید: رسول خدا(ص) به شما سلام می‌رساند، و پیغام می‌دهد (مژده می‌دهد): عملت را از سر بگیر که تمام گناهان گذشته‌ات بخشیده شده است؛ مَنْ‏ خَرَجَ‏ مِنْ‏ مَنْزِلِهِ یُرِیدُ زِیَارَةَ قَبْرِ الْحُسَیْنِ بْنِ عَلِیٍّ ص، إِنْ کَانَ مَاشِیاً، کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَةٍ حَسَنَةً وَ مَحَى عَنْهُ سَیِّئَةً، حَتَّى إِذَا صَارَ فِی الْحَائِرِ کَتَبَهُ اللَّهُ مِنَ الْمُصْلِحِینَ الْمُنْتَجَبِینَ، حَتَّى إِذَا قَضَى مَنَاسِکَهُ کَتَبَهُ اللَّهُ مِنَ الْفَائِزِینَ، حَتَّى إِذَا أَرَادَ الِانْصِرَافَ أَتَاهُ مَلَکٌ فَقَالَ: إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص یُقْرِؤُکَ السَّلَامَ وَ یَقُولُ لَکَ: اسْتَأْنِفِ الْعَمَلَ فَقَدْ غُفِرَ لَکَ مَا مَضَى»(کامل الزیارات/ص132)  

بر اساس روایت فوق، مژدۀ رسول الله(ص) به زائرین پیادۀ حسین(ع) این است که: «تا امروزِ تو آنچه (گناه) بوده است بخشیده شد، پس برو عملت را از سر بگیر و زندگی تازه‌ای را آغاز کن.» چه کسی به چنین مژده‌ای بی‌نیاز است؟

 

میلیون ها نفر به قصد زیارت قبر امام حسین (علیه السلام) با پای پیاده به سمت کربلا حرکت میکنند! آیا شما هم علاقه مند هستید که به این سفر ملحق شوید؟

این راهنما را بخوانید تا بدانید که چگونه میتوانید این سفر پیاده از نجف تا کربلا را طی کنید ...

اطلاعات ضروری

میزان مسافت :80 کیلومتر

تعداد ستون ها : 1452 ستون

فاصله بین هر ستون : 50 متر ( 20ستون =1  کیلومتر )

زمان لازم برای پیاده روی : 20 تا 25  ساعت

زمان تخمینی سفر پیاده : 2 تا  3  روز

بهترین زمان شروع سفر: 16 صفر

انتظار می رود در این تاریخ سفر تمام شود: 18 صفر

چه کسانی میتوانند در این سفر حضور یابند؟

همه افراد (مرد، زن، بچه، خانواده ها)

مسیر:

از درب ساعت (باب الساعه)حرم حضرت علی ( علیه السلام )خارج شده و پیاده روی را مستقیم از کنار خیابان امام زین العابدین ( علیه السلام )یا خیابان امام جعفر صادق ( علیه السلام ) شروع کنید. این مسیرها را مستقیم بروید تا به بزرگراه کربلا برسید.

 به سمت چپ رفته، جایی که هزاران نفر بصورت پیاده به سمت کربلا در حال حرکت هستند. به آنها ملحق شوید و بعد حدود 75 کیلومتر در ستون 1452 شما به حرم  حضرت عباس علیه السلام خواهید رسید.

دستورالعمل های پیاده روی:

1 . پیاده روی را از طلوع آفتاب آغاز کرده و در مغرب به طور کامل توقف کنید.

2 . اولین شب را در یکی از موکب ها (کمپ یا حسینیه) در حدود ستون 500 و دومین شب را حدود ستون 1000 بگذرانید.

3 .  مدت طولانی پیاده روی نکنید. هر زمانی لازم بود استراحت کنید.

4 . در زمان نماز مغرب جایی را برای خواب بین صدها موکب (کمپ یا حسینیه) پیداکنید. باوجود تعداد فراوان موکب، به دلیل جمعیت روزافزون زوار، اگر دیر توقف کنید، ممکن است برای محل خواب دچار زحمت شوید. البته برخی که توان دارند و بچه همراه ندارند، شبها که خلوت تر است تا اذان صبح راه می روند و صبح که همه بیدار میشوند، می خوابند.

5 . مراکز افراد گمشده در ستون های 72 ، 335 ، 602 ، 1103 و حرم حضرت عباس(علیه السلام) قرار دارند. هر 3 کیلومتر مرکز گزارش گمشدگان تعبیه شده است.

چه وسایلی همراه داشته باشیم؟

1 . سعی کنید وسایل کم وزنی را با خود حمل کنید. نیازی به همراه داشتن غذا یا آب نیست چون مقدار زیادی غذا و آب در مسیر موجود است.

2 . مقداری داروی اساسی برای 2 یا 3 روز پیاده روی همراه داشته باشید. با اینکه تعدادی کلینیک های کوچک و کمپ های درمانی در طول مسیر وجود دارند.

3 . به جای همراه داشتن کیف دستی یا کیف خرید یک کوله پشتی سبک را به وسایلتان اختصاص بدهید.

4 . برای جلوگیری از سرما خوردگی لباس های مناسب به همراه داشته باشید: جوراب، دستکش،کلاه، پوشش گوش، کاپشن و غیره

5 . کرم مناسب برای تاول و عرق سوز به همراه داشته باشید. البته اگر  میدانید مداوم دچار می شوید.

6 . شما میتوانید یک قرآن، دعا و زیارت جیبی به همراه داشته باشید. البته بهتر است این ها را درموبایل خود داشته باشید تا درحال پیاده روی گوش فرا داده یا بخوانید.

7 . کفش های تازه و بسته بندی را نپوشید. بهتر است یک کفش مناسب و آزاد بپوشید.

8 . پاسپورت و شارژر موبایل را حتما به همراه داشته باشید.

یادداشت های مهم

1 . همه خدمات در طول مسیر مانند اسکان، نوشیدنی ها، غذاها و حتی ماساژ بصورت رایگان ارائه می شود. نیازی به حمل مقدار زیادی پول نیست مگر که بخواهید به موکب ها (کمپ یا حسینیه) کمکی کرده باشید.

2 . سرویس های بهداشتی فراوانی در طول مسیر قرار دارند و همینطور تعدادی از موکب ها نیز سرویس بهداشتی فرنگی دارند.

3 . نیازی نیست نگران به پایان رساندن مسیر باشید. در هر جایی تصور کردید که دیگر توانایی ادامه دادن مسیر را ندارید میتوانید از صدها ون، ماشین و یا اتوبو سهایی که در مسیر هستند برای رسیدن به کربلا استفاده کنید.

4 . به طور متوسط 99 / 99 درصد تمامی زنان و مردان بالای 10 سال بدون هیچ مشکلی در روز سوم مسیر را به پایان می رسانند.

5 . از اینکه نام و آدرس هتل و یا حسینیه محل سکونت خودتان در کربلا را میدانید اطمینان حاصل کنید.

6 . اگر که میخواهید تماس تلفنی داشته باشید بهتر است این کار را قبل از طلوع آفتاب انجام دهید به این خاطر که احتمالا به دلیل ترافیک بالای شبکه در طول روز با مشکل برخواهید خورد.

رهنمودها

1 . کسانی که میخواهند به امام حسین علیه السلام خدمت کنند باید به یادشان باشد که صرفا برای دست یافتن به نزدیکی ومجاورت به خدا این کار را باید انجام دهند.

2 . نمازهای یومیه را سروقت برپا دارید چرا که آن وظیفه اصلی ای بود که امام حسین برای آن شهید شد. همانطور این وظیفه را نسبت به بقیه کارها اولویت دهید.

3 . فضای غم و اندوه زمان اربعین را با خنده و شوخیهای نابجا خراب نکنید.

4 .4 اذکار سبحان الله، لا اله الی الله و الله اکبر را مکررا در زمان پیاده روی تکرار کنید که اینها از بهترین اذکار هستند.« وَتَزَوَّدُوا فَانَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَى وَاتَّقُونِ یَا اولِی الاللْبَابِ » سوره بقره آیه(197). به خواندن قرآن و دعا و مناجا تها نیز مداومت داشته باشید.

5 . از تلف کردن غذاها و نوشیدنی ها بپرهیزید. صاحبان موکب ها باید به این موضوع دقت کنند و همینطور به زائران پیاده احترام بگذارند.

6 . پاکیزه نگه داشتن اماکن مقدس و محلهای عمومی را دقت کنید.

7 . به یاد امام غایب حضرت صاحب الزمان (علیه السلام) زیارت انجام داده و برای تعجیل در فرج ایشان بسیار دعا بخوانید.

شماره های مهم

اورژانس : 104

افراد گمشده : 07801300561

احکام شرعی : 07814651353

اداره مرکزی : 07801004758

سفرِ کربلا به خصوص اگر با پای پیاده باشد، سفر پاک‌کنندۀ روح از آلودگی‌هاست، لباسِ عزای ما و لباسِ سیاهی که برای عزای امام حسین(ع) در ایام اربعین می‌پوشیم این را به نوعی لباس احرام برای خود ببینیم. باید این سفر را سفرِ پاکی‌ها ببینیم تا بهرۀ بیشتری از آن ببریم. اثر امور معنوی بر روح انسان مانند اثر داروها (مثل قرص آنتی‌بیوتیک) بر جسم انسان نیست که اگر اثر آنها را بدانیم یا ندانیم به هر حال اثرِ خود را بر بدن بگذارند، در مورد امور معنوی هرچه معرفت و درکِ بیشتری داشته باشیم اثرِ بیشتری بر روح ما خواهند داشت.

 

مطالب مرتبط:

نظرات  (۲۹)

سلام بنده ازمرز چزابه به عراق وارد شوم ازچزابه تانجف چندکیلومتراست؟بعدهزینه اتوبوس این مسیر چندهزاردیناراست؟
السلام علیک یا ابا عبدالله و علی الرواح التی حلت بفنائک...
السلام علی الحسین و علی علی ابن الحسین وعلی اولاد الحسین وعلی اصحاب الحسین...
با سلام..خدا شاهده اگر قسمتتون زیارت اربعین باشه همه چی جور میشه. نیت و صاف کنید و همه چیزو بسپارید دست خدا...ولله قسم اگر اسمتون تو دفتر زوار آقا باشه صد در صد خواهید رفت..من اولین ساله که این سعادت نصیبم شده..ممنونم آقا....خیلی بزرگی...خدا نصیب همه بکنه انشاالله..
با سلام طریقه اخذ ویزا چگونه است آیا باید حتماً از طریق دفاتر خدمات زیارتی اقدام کرد-آیا در مرز هم می شود برای ویزا اقدام کرد-اگر در سایت سماح مرز خروجی را مهران انتخاب کنیم میتوانیم از مرز شلمچه برای خروج از برویم یا نه لطفاً راهنمایی فرمایید

سلام . اجراتون با خود ارباب بی کفن .

من خواستم بدونم می تونم بچه ام رو ببرم . نزدیک چهار سالشه . آیا امکانش وجود داره ؟

پاسخ:
سلام علیکم
امسال با توجه به شرایط عراق شاید به صلاح نباشد
اللهم الرزقنا شفاعة الحسین یوم الورود
سلام دوستان
میخواستم بدونم برای رفتن پیاده هزینه چقدر میخوان البته من پاسپورت دارم و منظورم هزینه پیش ثبت نام نیست.
باتشکر
رنگ رخ دشمن از، هروله ی ما پرید
داعشیان الفرار، لشگر حیدر رسید

******
تحت فرمان ابالفضلیم و ارتش می شویم
با مدد از مادرش کابوس داعش می شویم

با سلام خدمت دوستان گلم
میخواستم ببینم فاصله مرز چزابه تا نجف چقدره

من گفته ام به همه اربعین حرم هستم ..........این تن بمیره آبرویم را نبر حسین   

۲۹ آبان ۹۳ ، ۱۹:۰۷ آرش انتظاری
باسلام.بنده امروزبرای ویزا از طریق یکی از دفاتر اقدام کردم.حالا چندسوال دارم؟1-دفترمسافرتی گفت ویزا برای مرز مهران است وحتما بایددرروز مشخص شده در مرز باشید.اگرمن یک روز دیرتربرسم به مرز آیا اجازه خروج دیگر ندارم؟2-چون من میخواهم هوایی به کرمانشاه بروم وازآنجا به نجف زمینی بروم وبرگشت هم به کرماشاه بیایم واز آنجا هوایی به مشهد برگردم یک سوال برایم ایجادشد:اگرمن بلیط برگشتم را برای همان روز شنبه 22آذر ساعت7 شب ازکرمانشاه رزرو کنم آیا برای برگشت مثل رفت وسیله زیادهست که من مثلا صبح اربعین پس اززیارت سریع آماده برگشت به مرزشوم؟یا بهتراست برای یکشنبه23آذررزرو نمایم؟3-فاصله مهران تانجف چندکیلومتراست؟4-ازنحوه شرایط آب وهوایی آن روزهای عراق چگونه اطلاع حاصل کنم که بارانی هست یانه؟
پاسخ:
سلام علیکم
سوالات رفت را  از سازمان حج و کارگزاری های آن بپرسید.
در موردبرگشت ازدحام جمعیت زیاد می باشد البته روز اربعین مرز نسبتا خلوت تر میباشد(بر اساس تجربیات سال پیش) ولی پیش بینی دقیق سخت می باشد.
۲۹ آبان ۹۳ ، ۱۱:۲۰ العبد مهدی
کربلا، یا کربلا یا کربلا
سلام به همه دوستا من قسمتم شده دوسال مشرف شدم این نکات همش کاربردیه حتماً رعایت کنید.انشاالله امسالم قسمت بشه برم.دنبال استفاده باشید حیفه از دست بدید
bebakshid hame ja neweshtin az najaf ta karbala ...kasi ke mikhad az tehran piyade rah biofte ba karwan emkanesh hast?yani  be  koja bayad morajee kone
پاسخ:
سلام،مسیر متداول نجف تا کربلا هست البته مسر بصره تا کربلا و بغداد تا کربلا هم هست.عده ای از هموطنان ما از مرز شلمچه پیاده روی را شروع می کنند و عده ای خیلی محدودی از شهرهای مرزی حرکت می کنند.ولی کاروانی که از تهران پیاده روی کند ما نمی شناسیم.معمولا این نوع پیاده روی ها بصورت انفرادی و یا گروه های کوچک انجام می شود.
سلام. موضوع رایگان بودن موضوع ویزا برای ورود به اربعین در امسال چقدر جدی است؟
پاسخ:
سلام
طبق همین اطلاعیه سازمان حج و زیارت ویزا رایگان نیست بلکه شامل ویزای اضطراری می شود که مبلغ آن 82 دلار می باشد.
سلام

من پاسپورت ندارم . می تونم بدون پاسپورت از کشور واسه پیاده روی خارج بشم؟
پاسخ:
سلام
از آنجائیکه ورود غیرمجاز به خاک عراق، مجازات سنگین و حبس طولانی مدت (2 تا 10 سال) را در بردارد، لذا افراد به هیچ عنوان نباید به صورت غیر مجاز وارد خاک عراق شد.
سلام من مبخواستم ببینم امنیت در چه حده آخه خیلی دلم میخواد اربیعن امام حسین پیاده به کربلا برم
پاسخ:
سلام علیکم، در این سالیان، مسیر نجف تا کربلا از امنیت خوبی برخوردار بوده است. همراه با یکی از محارم بروید و اگر همراه یک کاروان یا گروهی که قبلا شرکت کرده اند باشید، بهتر است

لبیک یا حسین یعنی از خودت و از همه چیز بگذری و با حسین همراه شوی

لبیک یا حسین.............................................

باسلام
تشکراز مطالب مفیدتون
میخواستم بدونم آیا با توجه به وضعیت کنونی کشور عراق(وجود گروه داعش)امسال هم پیاده روی اربعین برگزار میشه؟
اگرمیشه ثبت نام از کی شروع میشه؟
پاسخ:
سلام علیکم
پیاده روی اربعین در این سالهای اخیر با وجود تمام تهدیدها هر سال باشکوه تر از سال قبل برگزار شده است. انشاالله امسال هم با حضور دشمن شکن محبان و عاشقان اباعبدالله برگزار خواهد شد و فتنه آمریکایی داعش را نابود خواهند کرد.
در مورد اعزام زائران از ایران تا یک ماه قبل از اربعین چیزی مشخص نیست.
باتشکر
خوش بحالتون.لیاقت میخواد که ما نداریم.رفتن به زیارت کربلا در اربعین برنامه ریزی نمیخواد.اگه بخوان،خودشون با یه اشاره میبرنت.یعنی میشه تازنده ام بتونم اربعین برم کربلا؟
سلام
من کپی گرفتم فردا میبرم هئیت همه بخونن
۲۲ آذر ۹۲ ، ۰۸:۴۹ آرزو به دل
اللهم ارزقنا...
۲۱ آذر ۹۲ ، ۲۰:۰۴ محسن بیگلو
تشکر
۲۱ آذر ۹۲ ، ۲۰:۰۳ محسن بیگلو
مدام تو ذهنم راجع به پیاده روی سوال بود که شکر خدا اینجا همش برطرف شد.اجرتان با اباعبدالله
۲۱ آذر ۹۲ ، ۰۵:۲۷ شهید گمنام

بسم رب الحسین


خدا خیرتون بده بابت این اطلاعات واقعاً مفید

ان شاءالله بین راه شما خوبان رو زیارت کنیم


التماس دعا

یا علی

۲۰ آذر ۹۲ ، ۱۹:۵۴ مصطفی کرمانی
آجرکم الله
اللهم ارزقنا زیارت الحسین 
۲۰ آذر ۹۲ ، ۱۷:۰۸ حسین میرمحب
به نام خدا
خدا خیرتون بده
عالی بود
ما را هم دعا کنید
با احترام فراوان

اللهم الرزقنا زیارت الحسین

الهی آمین

اللهم ارزقنا زیارت الحسین
متشکرم ... خدا خیرتون بده ..
ممنون از مطلبتون . بسیار مهم و کاربردی بود . با اجازتون در وبلاگم قرارش دادم . اجرت با امام حسین علیه السلام

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی